Bylinková škola

Znáte lahodnou šruchu velkokvětou?

Mám vášeň pro pestře kvetoucí květiny, které ozdobí zahrádku a přitom jsou chutné a léčivé. Už léta se potkávám se šruchou zelnou, která nám roste ve spárách chodníku před brankou, ale na zahrádku a do záhonu se nám stále stěhovat nechce. Navíc to zrovna není rostlinka, která by zahradě dodala pestrost a barvy. Letos jsem proto místo ní vyzkoušela šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora).  Nadchla mne svými různobarevnými květy a taky tím, že na rozdíl od většiny balkónovek a letniček zvládne – jako každý správný sukulent – sucho a horko. K tomu je chuťově moc příjemná a zahrádku vám bude zdobit celé léto. 

Konzumovat můžete dužnaté lístky, květy i drobné plody. Mají příjemně nakyslou osvěžující chuť. Hodí se do salátů, jako zeleninová přízdoba talíře, ale určitě by se dala přidávat i do limonád nebo zpracovat na sirup, pokud jí máte přebytek.

Tato rostlinka umí léčit zažívání, pomáhá játrům, čerstvá šťáva zevně zchladí hmyzí kousnutí, popáleniny a ekzémy, pomáhá při kuřích okách. Její nať můžete žvýkat při počínající paradentóze. 

Šrucha je plná antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pěstovaná šrucha zelná patřila mezi oblíbenou zeleninu našich babiček. 

Šrucha velkokvětá se u nás pěstuje jako letnička. Za příznivých podmínek se sama vysemeňuje a zahrádku vám bude zdobit dlouhá léta. Hodí se také do truhlíků a závěsných květináčů. Její nádherné květy lákají motýly. 

Chcete se dozvědět více o dalších okrasných květinách, které jsou jedlé a léčivé? Vyzkoušejte videokurz Jedlé a léčivé květiny v naší zahrádce: https://nasezelenalouka.cz/produkt/videokurz-jedle-a-lecive-kvetiny-v-nasi-zahradce/

www.radka.svatosova.cz

    Košík