Vyrobte si podzimní bylinkové pesto
Staří Keltové sbírali bylinky do Samhainu, do našich Dušiček. Později už je nechávali přírodě.
I vy můžete využít teplého podzimu a toho, že kolem nás je stále krásně zeleno. Nasbírejte si poslední bylinky, které zatím mráz ušetřil, a vyrobte si z nich zásobu výborného pesta.
Nemusíte se omezit na jeden druh bylinek. Já jsem na zahrádce posbírala listy a květy lichořeřišnice, doplnila jsem je lístky bazalky, petrželkou a mladou natí česneku, přidala jsem kopřivová semínka.
Co potřebujeme?
2 hrnky pokrájených bylinek (např. bazalka, medvědí česnek, bršlice, lichořeřišnice, monarda), ½ hrnku kvalitního oleje, sůl podle chuti, popř. hrst slunečnicových nebo piniových semínek
A jak na to?
Vše rozmixujeme a hotové pesto rozdělíme do šroubovacích skleniček. Zalijeme olejem a uchováváme v chladu. Pesto vydrží minimálně několik týdnů. Po odebrání části pesta ze skleničky povrch vždy znovu zalijeme olejem.
Pesto využijeme do těstovin, na dochucení polévek, ozdobení kanapek či ke steakům.


