Sporýš na cestách
Při našich toulkách podhůřím rakouských Alp jsme narazili na na skupinku sporýšů. Pár dní jsme se na ně chodili dívat a nakonec jsme naprosto improvizovaně jednu rostlinku kusem dřeva vyryli a zasadili do kelímku do jogurtu. Sporýš s námi procestoval Rakousko i Chorvatsko.
V Chorvatsku sporýš hlídal vchod na terasu našeho apartmánu. Každé ráno jsme se s ním pozdravili jako s domácím zvířátkem, prohodili pár slov. Sporýš vypadal spokojeně a zvládl úspěšně i zpáteční cestu. Po návratu domů na naší zahrádce dostal čestné místo naproti vchodu do domu. Až pak jsem se dočetla, že sporýš poblíž domu přináší prosperitu svým obyvatelům. Stal se z něj člen domácnosti a naše oblíbená rostlinka.
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je teplomilná bylinka, která se používá už od starověku, oblíbená byla u Keltů. Slovenský název železník více vypovídá o její podstatě a použití. Sporýš posiluje ženy i muže, dodává pocit chladnokrevnosti, síly a vnitřního klidu. Zlepšuje chuť k jídlu, povzbuzuje nervovou soustavu, působí proti migréně a vyčerpanosti. Je to mimo jiné i výborný lék na oči. Léčebné využití je mnohem širší. Sporýš má samé dobré vlastnosti. Vyzkoušejte jej také.
Radka Svatošová