Bylinková zahrádka jako Noemova archa
Toto téma se mne poslední dobou hodně dotýká: pozoruji jarní a letní sucho posledních let, kvůli kterému odcházejí stromy a usychají rostliny. Pozoruji ubývající hmyz a včely, které umírají po tisících kvůli chemickým postřikům polí. Pozoruji, jak z některých luk mizí ty nejléčivější květiny a bylinky.
Vnímám, že právě naše zahrádky mohou sloužit jako jakési Noemovy archy, jako záchranné stanice pro vzácné rostliny a bylinky, z nichž se mohou dále šířit a vracet zpět do přírody. Naše zahrádky mohou být kvetoucími a léčivými oázami, kde rostlinky chráníme před suchem a chemií, kde je množíme a rozpěstováváme. Vlastně nepotřebujeme ani zahrádku, stačí balkón a několik truhlíků. Stačí i to, když na vycházkách přírodou nasbíráme semínka léčivek a pokusíme se je rozšířit dál, rozdat je přátelům do jejich zahrádek a vracet je do přírody. Tuto filozofii krásně šíří moravský bylinkář Vláďa Vytásek.
S množením bylinek si nemusíme moc lámat hlavu. Nejlépe uděláme, když napodobíme samu přírodu: po odkvětu prostě sesbíráme semínka bylin a vysejeme je do okolí mateřské rostliny. Někdy však trvá i několik let, než rostlinky vyklíčí. Pokud bylinkám v naší zahradě dopřejeme svobodu, samy se nám postupně začnou objevovat na místech, která jim nejvíc svědčí. Jen je dobré opustit představu, že my víme nejlépe, co je pro rostlinky dobré. Projevme trochu pokory k jejich moudrosti a nechme je na místě, které si samy vybraly a kde se jim bude dobře dařit.
Na naší zahrádce každý rok přibývá nějaká sběrná nádoba na dešťovku: máme podzemní nádrž, sud, dva IBC kontejnery – a po letošním jarním suchu jsme se rozhodli pořídit si studnu. Určitě nechceme vodou plýtvat, ale zelenina a nově zasazené rostlinky prostě bez ní nepřežijí. Bylinky z naší přírody a luční rostliny však jsou odolné, kromě zálivky po výsevu a po přesazení vodu nepotřebují. Jen je důležité je dobře pozorovat v přírodě: zda rostou ve stínu či na slunci, zda vyžadují vlhkou zem či rostou v suchém štěrku. Podle toho jim volíme místo i v naší zahrádce. Je dobré v zahrádce věnovat pozornost i užitečnému hmyzu. Pokud necháme někde hromádky větviček, listí, kůry či kamenů, bude to bezpečné útočiště pro střevlíky a další hmyz, který nás dokáže zbavit slimáků a mšic.
A jaké bylinky můžeme v naší zahrádce chránit, množit a užívat k léčení?
Pokud možno trvalky, nebo jednoletky, které se jako trvalky chovají. Trvalky jednou zasadíme, a když se nám dobře ujmou, dál se o ně nemusíme starat. Mnoho z nich má krásné květy, které jsou plnohodnotnou náhradou za dovážené šlechtěné kultivary květin. V posledních letech u nás na zahrádce přežívají zimu i nádherné kvetoucí jednoletky – měsíček a sluncovka. O to dříve se můžeme na jaře těšit z jejich květů. Množí se samovýsevem, takže s nimi nemáme vůbec žádnou starost.
A tady jsou příklady léčivých trvalek, které mohou ozdobit i vaši zahrádku:
Řepík lékařský a chlupatý – jsou léčivky s drobnými žlutými kvítky. Patří mezi nejléčivější bylinky s hojivým účinkem na naše játra a celé zažívání. Jejich hojivý účinek se projevuje i zevně ve formě kloktadel nebo mastí.
Kohoutek luční – pomalu mizí z našich luk. Je to škoda, protože je nejen krásný, ale taky dokáže léčit. Údajně podporuje plodnost a pomáhá proti revmatismu. Lihová tinktura působí antibioticky.
Zlatobýl obecný – jeho žluté květy zdobí louky na konci léta. Většinou jej najdeme spíše na horách, ale dobře se mu bude dařit i v našich zahrádkách v nížině. Je to jedna z nejlepších léčivek na ledviny, která se kvůli silnému působení užívá ve směsích s dalšími bylinkami.
Pelyněk pravý, pelyněk brothan, pelyněk pontský – všechny pelyňky dobře porostou na suchých, teplých místech. Jsou to tonizující léčivky s hořkou chutí, které užíváme s opatrností. Dokáží dobře podpořit naše zažívání, pomohou při nechutenství a zvyšují vylučování žluče.
Šalvěj luční – její modrofialové květy mě vždycky na louce potěší. Naštěstí je stále hojná. Tato šalvěj má jemnější účinky než šalvěj lékařská. Pomáhá při celkové slabosti a oslabených nervech. Zevně pomůže jako kloktadlo při bolestech v krku.
Některé z uvedených rostlin jsou vzácné nebo chráněné, ale když zapátráte na internetu, určitě narazíte na zahradnictví, které se na bylinky specializuje. Léčivých a přitom okrasných rostlin je samozřejmě mnohem víc – jsou jich desítky, možná stovky. O některých květinách možná jen netušíme, že mají léčivé účinky.
Nakonec bych Vás ráda pozvala na naši přírodní zahrádku, kde se můžete inspirovat nebo si zdarma odvézt nějaké odnože rostlin. Kontakt naleznete na našich webových stránkách www.nasezelenalouka.cz a www.bylinkovaskola.cz
Radka Svatošová